Publikacje o Józefie Piłsudskim

 

Publikacje o Józefie Piłsudskim i jego rodzinie

 

 

Niezwykłe życiorysy   rodziny
Marszałka Józefa Piłsudskiego

        O Józefie Piłsudskim napisano wiele książek i publikacji. „Gniazdo Rodzina Onyszkiewiczów” Zofii Turowskiej - to książka o rodzinie Marszałka (Aleksandra Piłsudska - żona Marszałka, Wanda Piłsudska - starsza córka Marszałka, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska - młodsza córka Marszałka Józefa Piłsudskiego, Andrzej Jaraczewski - mąż Jadwigi Piłsudskiej, Joanna Onyszkiewicz zd Jaraczewska - wnuczka Marszałka Józefa Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski - wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego), przyjaciołach, znajomi io sporym kawałku ich historii. Oto część tej książki uzupełnionej o wewnętrzne źródło.

         Rodzina Piłsudskich nie zagoiła się jeszcze po klęsce powstania styczniowego, tej „wojny garści źle uzbrojonych i źle odzianych szaleńców, zmagających się z kolosem władającym połową świata”. Józef Wincenty Piłsudski, wykształcony i światły agronom, jako komisarz Rządu Narodowego na powiat kowieński na Żmudzi, musi razem z żoną, kuzynką Marią Billewiczówną, pochodził 23 kwietnia 1863 roku, porzucić włości dziedziczne Tenenie w Kowieszczyźnie i dziedziczone do Zułowa, do wnoszonego w posagu żony pokaźnego najważniejszego ponad 11 tysięcy morgów, w powiecie święciańskim. według Piłsudscy byli – herbarza Seweryna Uruskiego - rodzina żmudzką, od początku XVIII stulecia należącego do zamożniejszych w swoim województwie. Podług tradycji rodzinnej wywodzącej się z Ginwiłłów vel Giniatowiczów, pieczętujących się Kościeszą. Z kolei Billewiczowie - jeden z najznakomitszych, a jeden z najdawniejszych rodzin żmudzkich, tych samych, o których pisze Henryk Sienkiewicz, że od Mendoga ród wiedli i dlatego „Potop” zaczął dotyczyć: „Był na Żmudzi ród możny Billewiczów”... 

W Zułowie, położonych sześćdziesiąt kilometrów na północ od Wilna, zamieszkałych w pięknych dworcu o dwunastu funkcjach. Na ścianach wisiały portrety przodków. Dwór był budynkami folwarcznymi i mieszkaniami dla służb. Przed bramą wjazdową, gdzie wisiał ziołowy rodowy „Kościesza”, aż do samego dworu, ciągnięty drogą wjazdową wysadzana lipami. Wokół zewnętrznych pagórków i rozlicznych stawów.
     „Lesiste pojezierze okolic Zułowa, przeciwdziałające się nad granicami Litwy, Łotwy i Sowietów ma, twój sprzeciw, pełen uroku krajobrazu - melancholijny, spacer i romantyczna. Tę ziemię borów i jezioro, sadów, uli i lnu, o pejzażu zniszczonego nastrojowego, przerzynały szlaki wojenne we wszystkie widma, na których wielojęzyczne wojska toczyły boje o ten kresowy wycinek Rzeczpospolitej. Żyją tu stare tradycje szlacheckie i ludność twarda i uparta o śpiewnym akcentowaniu mowy. Z owych silnych bogatych w charakterystyce wydanego legionu najtęższych ludzi w Polsce. Mieszkają tu rodzenia bracia po krwi Mickiewicza, Kościuszki i często ich imiennicy”. 
W tym dworku w nocy grudniowej, cztery lata po klęsce powstania styczniowego, dokładnie 5 grudnia 1867 roku Piłsudskim urodził się syn, który na chrzcie otrzymał Józef Klemens. I „czar krajobrazu litewskiego, przepojony powagą i melancholią, zdrowie jego młodości, opuściłem piętno na jego usposobieniu”. Był czwartym z dwanaściorga rodzeństwa, miał jeszcze pięć młodszych braci i trzy starsze dzieci. 
dodatkowo w Aleksandry ze Szczerbińskich na świecie dwanaścioro dzieci. Przeznaczenie tako losem tych dwojga ludzi - Józefa i Aleksandry, że po raz pierwszy spotkali się w maju 1906 roku w Warszawie.

Niezwykłe życiorysy rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego .pdf

********************

 

Zofia Turowska  
GNIAZDO Rodzina Onyszkiewiczów

  JOANNA

Powojenny, polski Londyn w 1952 roku. Pamięć urodzin Aleksandry Piłsudskiej. Są znamienici goście. Jest jeszcze dostojniej niż zwykle, bo pani marszałkowa obchodzi siedemdziesięciolecie. W trakcie pierwszego udziału Joasia, ukochana wnuczka Jubilatki. Ma już dwa lata, nie bacząc na powiązanej etykiety zajada się smakowitymi, cynamonowymi ciasteczkami, babcinego wyjeku, przysmakiem wszystkim. W przyjacielu znajomych i znajomych składany generał Kazimierz Sosnkowski. Obecni z mobilnymi, słuchają w skupieniu ogólnych słów, które układają się jednak w trochę przydługiej oracji. – Babciu, siaj, bo ten pan tak już dawno mówi, że zaraz się zmęczysz – przerywacz rezolutnie jasnowłosy dwulatka, który jeszcze w tym wieku jeszcze nie musi zapewniać dostępu do transmisji z transmisjiym.

***

   Joanna Onyszkiewicz: - „Pożyczamy” swoje życie, aby na nim sprawdzić, co anonimowych i nie anonimowych ludzi, którzy są razem z nami.

 

  Zofia Turowska - GNIAZDO Rodzina Onyszkiewiczów 

  Książka w .pdf

 ****************

 

Ku pamięci pobytu   Marszałka Józefa Piłsudskiego 
w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Radzyniu Chełmińskim 
5-8 czerwca 1921 r.

         W roku 1918 po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Jednak sporadycznie jest to, że nasze granice. rozstrzygnięcie rozstrzygnięte w sprawie konferencji w Wersalu, której sprawa dotyczy 18 stycznia 1919 roku. W traktacie pokojowym z Niemcami z 28 czerwca 1919 roku. jest człowiekiem w Polsce Wielkopolskiej, Pomorze Gdańskie bez Gdańska oraz Prusy Zachodnie z Toruniem. Na Warmii, Mazurach oraz na Górnym Śląsku zarządzono plebiscyty. Gdańsk został ogłoszony Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów. Traktat wersalski wyszedł z życia 10 stycznia 1920 roku. W ten sposób Polska przejęła władzę nad Pomorzem. 
17 stycznia 1920 roku wojska polskie Grupy Operacyjne generała dywizji Stanisława Napoleona hr. Ursyna-Pruszyńskiego, w składzie 8. Dywizji Strzelców oraz 5. Brygady Jazdy wkroczyły do ​​Golubia, który stał się pierwszym miastem na Pomorzu przejętym przez Polskę. Po 148 latach Golub wraca do Polski. Golub został uszkodzony do Prus po pierwszym rozbiorze Polskim w 1772 roku. 
18 stycznia 1920 roku o poranku zaczyna się wymarsz wojskowy niemiecki z Torunia. Straż Ludowa chroni pocztę, dworce i gmachy publiczne. Zbudowane są funkcjonalne bramy triumfalne, wkrótce do miasta wjeżdżające polskie pociągi pancerne „Boruta” i „Wilk”, ao godz. 15 wkracza Dywizja Pomorska płk. Stanisława Skrzyńskiego (z kierunku Inowrocławia), a następnie ze strony Lubicza część II Dywizji Strzelców. Liczba polskich żołnierzy szybko osiąga 24 tys. Po 127 latach Toruń wrócił do Polski. Toruń został usunięty do Prus po drugim rozbiorze Polskim 1793 roku. 
Po 148 latach zaborów i pruskiej dominacji za potwierdzeniem powrotu Bydgoskie do bazy danych się 20 stycznia 1920 roku, kiedy po raz pierwszy ujawniono wojska polskiego wkraczają do miasta. Dziesięć chwil upamiętniających tablicę na Starym Rynku.
         Dwa lata po zakończeniu wojny w dniu 23 stycznia 1920 roku Grudziądz po 148 latach wolności do odrodzonego państwa polskiego. 
W czerwcu 1921 roku Józef Piłsudski odwiedził m.in. Działdowo, Brodnica, Wąbrzeźno, Kowalewo Pomorskie, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Radzyń Chełmiński. 
         Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa przybywający na Pomorze, aby uzyskać dostęp do jego polskości. Jego pobyt tutaj miał charakter udostępniony, jak był dostępny w tej polskiej ziemi w bezpłatnej, niepodległej Polski.

Ku pamięci pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego .pdf 

************************ 

Pomniki i tablice poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu
w Toruniu i okolicach.

Zbigniew Kręcicki 

 


publikacja w .pdf

  ********************

 

 „Ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego” - Redakcja Zbigniew Kręcicki.

     Byłoby pod wielkim wrażeniem, pełen podziwu gorąco i serdecznie gratuluję pedagogom i Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Gołubiu – Dobrzyniu.
Oto kolejna, główna publikacja historii „Małego Ojczyzny” jest dostępna dla społeczności tutejszego pięknego miasta Golub – Dobrzyń, jego okolice, ale i zasięg terytorium – Ziemia Kujawsko – Pomorska.
      Oddzielnie, serdeczne podziękowanie składam Panu Zbigniewowi Kręcickiemu, który jako informatyka, a więc umysł ścisły, potrafi swoją pasję historycznie zaszczepić młodzieży i społeczności szkół, pojawiło się wiele inicjatyw z odwiedzeniem miejsc obowiązkowych dla nas polskich swoistymi Sanktuariami Narodowymi, z okazji różnych rocznic, ale i przemyślanych wycieczek – „historycznym szlakiem”.
      Przyczynkiem do takich patriotycznych postaw jest także nauczanie historii przez Panią Iwonę Podrazę, która mobilizuje uczniów do wielu kosztów. 
      Dzięki Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Jego żołnierzom i wszystkim tym Polakom, którzy następnie zostali uwierzytelnieni i otrzymali, a także tym, którzy przekazują i znane co znane moje pokoleniom, powiedz:
„Dumnym żem Polak, gdy na historii ujawnionym stronice. I Dum nim będę, przez całe życie”.
                        Z piłsudczykowskim pozdrowieniem i podziękowaniem

                               Marszałek Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej

                                                    Marian Edmund Ząbek

Książka w formacie .pdf

 Pismo Pani Jadwigi Piłsudskiej Jaraczewskiej 

Pismo w formacie pdf.

******************** 

„W 90. rocznica inkorporacji Golubia do Polski”

pod redakcją
Zbigniewa Kręcickiego, Marka Beygera,
Iwony Podrazy, Krzysztofa Staszewskiego.

      W 90. rocznica powrotu Golubia do Polski po 124 lat zaborów, nauczyciel Zepołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu oddali hołd wszystkim, którzy walczą o Polskę, w tym, którzy przyczynili się do wyzwolenia Golubia.
      Z tej okazji, której jest książka, napisana przez nasze zasoby.

      17 stycznia 1920r. wojska Grupy Operacyjne generała dywizji Stanisława Napoleona hr. Ursyn- Pruszyńskiego, w składzie 8. Dywizja Strzelców oraz 5. Brygada Jazdy, na moc traktatu wersalskiego podpisanego w dniu 28 VI 1919r. przekroczeni „starą granicę przez drewniany most na Drwęcy” (poprzedniego dnia polskiego żołnierze „Błękitnej Armii” stacjonowali w Dobrzyniu nad Drwęcą).
      „Golub był pierwszym miastem na Pomorzu, które było otwarte przez Polskę w ramach leczenia wersalskiego” 

 

Książka w formacie .pdf

 ********************

 

 

 Kronika Zepołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu
-     zobacz w pdf

*************

 

Anna Wazówna

Anna Wazówna

 

Namalował: Mieczysław Saar

Wprowadzenie

      Anna Wazówna urodziła się 17, a według nowego kalendarza 31 maja 1568 r. cechy, charakterystyczne Eskilstunie. Jej matka była polską królewną Katarzyna Jagiellonka, siostra Anna Jagiellonki i Zygmunta Augusta, córka Bony Sforza i Zygmunta Starego. Ojcem Anny był książę finlandzki, późniejszy król Szwecji, znany Janem III, średni syn założyciela dynastii Wazów Gustawa I. pierwotnie Anna wyznanie wyznanie katolickie, lecz później konwertowała do wiary luterańskiej. W wielu rozwiązaniach dostarczonych, które są podłączone do źródeł wiary katolickiej, które są złe, jakie są wywarły na młode królewnie przedśmiertne rozmowy jej matki ze znanym warszewickim. Nieoczekiwana 15-letnia Anna, ukryta za kotarą ryzyko, bądź świadkiem zagrożenia ofiarą Katarzyny o kształtowniku świata pozagrobowego. To przerażona apokaliptyczna wizja Jeziora ognia i siarki” Katarzyna zasilana Warszewicki pocieszyła wyjaśnienie, które z aplikacji pochodzi z historiików, że tę wersję wymyślono pierwotnie dla prostych ludzi. Poparta studiami, których królewna jest uzależniona od nowej wiary. Anna była obiektem biologicznym matrymonialnym, który nigdy nie mógł powodować skutków. Każdorazowo podyktowane były jednymi kontrolowanymi .golubskie, które administrowały do ​​śmiercirci. Na terenach z działalnością budowlaną, utworzono azyl wyznaniowy dla ludności protestanckiej. Posiadanie własnego pałacu na miejscu dawnego Pałacu Kazimierzowskiego na zamku w Brodnicy 6 lutego 1625 r. Pochowana została w Toruniu dopiero w 1636 r. w kościele NP. Marii, ówcześnie luterańskim, w grobowcu z czarnym i białym alabastru. Anna przebudowała w Golubiu w charakterze starościny golubskiej w latach 1611-1625 i przebudowała miejscowy zamek ze stylu gotyckiego na renesansowy. Założyła także piękne ogrody na terenach przyległych do zamku, których prawdopodobnie wyhodowała po raz pierwszy w Polsce tytoń, z nasion przywiezionych jej przez posłów tureckich, którzy przybywali do króla polskiego.

Opracowane na podstawie książki:
Alicji Saar-Kozłowskiej "INFANTKA SZWECJI I POLSKI ANNA WAZÓWNA" - UMK Toruń 1995

 

 

 ****************

Książki i publikacje o Annie Wazównie 

 

 

 

Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny
w Golubiu-Dobrzyniu

Nadanie imienia szkoły
28 lutego 2003 roku
Redakcja
Zbigniew Kręcicki


Książka w PDF...

 ****************

 

 

"Infantka Szwecja i Polski - Anna Wazówna""
Alicja Saar-Kozłowska
Książka w PDF...

 ************************

 

 

 

 „Śmierć i problemy pochówku Anny Wazówny w Brodnicy”

Alicja Saar-Kozłowska
Książka w pdf.

 ************************

  

  „Polskie lata Anny Wazówny”
Alicja Saar-Kozłowska

Książka w formacie PDF. ..

 ************************

 

   

"Anna Wazówna - Polskie losy ciekawej królewny"
Grażyna Kurkowska
Książka w pdf...

 ********************

Osobowość Anny Wazówny

Grażyna Kurkowska

Referat napisany na podstawie książki autorki

 Anna Wazówna 1568-1625. Polskie losy szwedzkiej królewny

Tekst w pdf..

  ************************

 

 

„Toruńskie obchody Międzynarodowego Roku Tolerancji w 1995 roku Colloquium Charitativum i pochówek Anny Wazówny”
Alicja Saar-Kozłowska
Książka w pdf...

 ****************

  "Anna Wazówna - niepospolita kobieta I Rzeczpospolitej"
Renata Pawlak
 Tekst w pdf..

**************** 

"Grobowiec Anny Wazówny"
Alicja Saar-Kozłowska
Tekst w PDF...

 *************

"O pogrzebie w 1636 roku"
Alicja Saar Kozłowska
Tekst w pdf...  .

 *************

"LEGENDY I Księstwo ZAMKU GOLUBSKIEGO"
Zygmunt Kwiatkowski
Książka w PDF..  .

 ************

„Ekumeniczny pogrzeb Anny Wazówny
ks. Jerzy Molin (EA)
Tekst w PDF...

************ 


„Czcigodne szczątki Anny Wazówny spocznej w spokoju”
Ks. prałat Józef Nowakowski - proboszcz kościoła NMP
Tekst w pdf...

 *************

Lista -   Papież Jan Paweł II
Lista w PDF..  .

 *************

Lista -   Prezydent III RP Lech Wałęsa
Lista w pdf.. .

 *************

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY PAMIĄKOWEJ

Tekst w pdf

*********

Dlaczego Wazówna?

Patrycja Pokwicka

Tekst w pdf

***********

Zespół Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu otrzymał imię Anny Wazówny

Małgorzata Mazurkiewicz

Tekst w pdf

*********

Przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego

- prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski

Tekst w pdf

*********

Tolerancja w nauczaniu Kościoła

Ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki

Tekst w pdf

********

Dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Toruniu Janusz Ślot.

Tekst w pdf

*********

Wystąpienie J. Exc. ks. biskupa Ordynariusza Diecezji Toruńskiej dra Andrzeja Suskiego

Tekst w pdf

**********

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Romuald Kosieniak

Tekst w pdf

*********

Młodzież a tolerancja

Olga Jurgielska

Tekst w pdf

**********

Tolerancja a Unia Europejska

Zuzanna Arentowicz

Tekst w pdf

********

„Jak przyjęto mnie w drugiej ojczyźnie”

Nadhir Mokhtar-Kharroubi

Tekst w pdf

*********

450 lat urodzin Anny Wazówny - Golub Dobrzyń / Maciej Orłoś/

 *************

450 lat urodzin Anny Wazówny - Brodnica / Maciej Orłoś/

**************** 

450 lat urodzin Anny Wazówny - Toruń /Alicja Sar Kozliwska i Maciej Orłoś  /

****************

 Kronika Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu 2002-2013 

 

Kronika w pdf

***************

 

50 lat Liceum Ogólnokształcącego w Golubiu Dobrzyniu  

Leszek Żuchowski

Książka w pdf